روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

شخم زدن زمین براى از بین بردن علف های هرز و بیرون کشیدن باقى‌مانده محصول از خاک، بخشى از کشاورزى سنتى است. پژوهشگرانى که بر روى بازده زمین‌هاى کشاورزى تحقیق مى‌کنند، معتقدند زمین شخم نخورده، محصول بهترى مى‌دهد.

روش معمول برای سنجش بازدهى زمین کشاورزى، محصولى است که با در نظر گرفتن میزان آبیارى از هر هکتار زمین بدست مى‌آید. در بسیارى از کشورهاى دنیا، از جمله کشورهاى منطقه خاورمیانه، آب کمیاب و گرانبهاست.

در منطقه‌اى در سى کیلومترى پایتخت سوریه، مرکز تحقیقاتى‌اى قرار دارد به نام مرکز ICARDA. در این مرکز بر روى زمینهاى کشاورزى مناطق خشک جغرافیایى تحقیق مى‌شود.

بهینه‌کردن نحوه آبیارى زمین هم، از پروژه‌هایى است که در این مرکز روى آن کار مى‌شود. به عنوان مثال، تحقیق روى این مسئله که هر هکتار زمینى که با گاوآهن زیر و رو شده چقدر آب مى‌کشد. آن هم آبى که تا عمق زیادى جذب نمى‌شود. فقط سطح رویین را گل مى‌کند و به سرعت هم بخار مى‌شود.

سوال اینجاست که اگر زیروروکردن زمین سودى ندارد، چگونه مى‌شود بدون استفاده از گاوآهن  و تراکتور کشاورزىکرد؟ یکى از پروژه‌هاى مرکز تحقیقاتى  ICARDA پژوهش روى روشى است  به نام "بذرباشى مستقیم".

 فواید صرف‌نظر‌کردن از شخم‌زدن زمین

 یورگن دیکمن، یکى از پژوهشگران آلمانى این مرکز توضیح مى‌دهد که به چه دلیل بذرباشى مستقیم از شخم زدن آن بهتر است. او می گوید:" اول اینکه فرسایش خاک کم مى‌شود. زیر و رو کردن زمین برای از بین بردن علفهاى هرز و باقى مانده محصول در خاک، به زمین کشاورزى صدمه مى‌زند. مسئله بعدى، اینجاست که آب باران، آن هم در مناطق جغرافیایى خشک، تنها جذب سطح زیر و رو شده زمین نمی‌شود و به لایه‌هاى پایین‌تر هم مى‌رسد."

استفاده از روش بذرپاشى مستقیم، علاوه بر کشورهاى خاورمیانه، در کشورهاى آمریکای جنوبى هم روش پرطرفدارى است. کشاورزان برزیلى سالهاست که از این روش استفاده مى‌کنند. در هندوستان و کشورهاى شرقى آسیا هم این روش کم‌کم جاى خود باز کرده است. حتى در کشورهایی و افزایش باورى زمین کشاورزى با استفاده از این روش است.

           یورگن دیکمن ادامه مى‌دهد:" سومین دلیل هم که هر چه مى‌گذرد اهمیت بیشتری پیدا مى‌کند، صرفه جویی
          در مصرف دیزل است. برای شخم زدن هر هکتار زمین، حدود بیست لیتر دیزل مصرف مى‌شود.به
همین دلیل هم عاقلانه است که به این مسئله اهمیت بیشترى داد و در این زمینه هم صرفه جویی کرد. در بسیارى از  کشورهاى این منطقه، قیمت هر لیتر دیزل حدود
نیشابور- خبرنگار كیهان:
    كشاورزان نیشابوری بدون انجام عملیات آماده سازی زمین و شخم اقدام به كشت گندم و جو در حدود 060 هكتار زمین كردند.
    معاون سازمان و مدیرجهاد كشاورزی نیشابور با اعلام این مطلب اظهار داشت: كشاورزان نیشابور در سال زراعی جاری از این طرح استقبال كردند و با روش حذف گاو آهن های برگردان دار، مدیریت بقایای گیاهی و به كارگیری ادوات مناسب از قبیل انواع چیزل پیلر، انواع گاوآهن جیزل و قلمی ماشین های كشت مستقیم به این روش روی آوردند كه در حال حاضر این اراضی از محصولات قابل قبول برخوردار هستند.
    سیدغلامرضا نبوی نامقی با اشاره به اینكه اجرای روش های كشاورزی حفاظتی برای ثبات و پایداری تولید است، گفت: پیشرفت در كارهای كشاورزی كنونی به شدت از انتشار گازهای گلخانه ای می كاهد و كشاورزان می توانند محصول بیشتری بدون شخم زدن اراضی و به هم زدن وضعیت طبیعی خاك، تولید كنند.
    وی افزود: كشاورزی حفاظتی مشتمل بر چند عملیات عمده و اصلی است كه باید با آموزش نیروی انسانی آن را در عرصه های تولید به كار گرفت.
    نبوی هدف از كشاورزی حفاظتی را حفظ منابع پایه و پایدار تولید، كاهش اثرات زیان بار تراكم در خاك های فشرده و نفوذ بیشتر مقدار نزولات دانست.
    وی یادآور شد: مدیریت صحیح بقایای گیاهی، نگهداری بقایای گیاهی در خاك به جای سوزاندن آن، كاهش روان آب و جلوگیری از فرسایش آبی و بادی و افزایش قابلیت نگهداری آب و خاك و همچنین تبخیر از جمله اهداف كشت مستقیم است.

شخم زدن اراضی دیم باعث كاهش حاصلخیزی زمین می شود شخم زدن اراضی دیم كه خاك سطحی و كم عمق دارند توسط گاوآهن برگردان دار باعث كاهش حاصلخیزی زمین خواهد شد.

مهندس مهدی میرزائی كارشناس كشاورزی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: مواد حاصلخیز خاك در اراضی دیم در ناحیه سطح الارض و كم عمق قرار دارد كه شخم زدن خاك اراضی دیم باعث بهم خوردن پروفیل خاك شده و خاك كم عمق سطح الارض را با خاك تحت الارض مخلوط كرده و از حاصلخیزی خاك كاسته می شود.

وی خاطر نشان كرد: شخم زدن اراضی دیم نباید با گاوآهن سوكی برگردان دار انجام شود چرا كه خاك را برگردان كرده و از حاصلخیزی خاك اراضی دیم می كاهد.

میرزائی تصریح كرد: شخم زدن اراضی دیم باید با گاوآهن چیزل صورت گیرد چرا كه گاوآهن چیزل پروفیل خاك را به هم نمی زند، زمین را نرم كرده و باعث تهویه و نفوذ پذیری خاك نسبت به آب و هوا می شود.

میرزائی تصریح كرد: شخم زدن بوسیله ماشین آلات مدرن و مكانیزه در افزایش محصول، افزایش سطح زیر كشت و كیفیت محصولات نقش بسزایی دارد و برای كشت محصولات پاییزی باید در بهار و كشت محصولات بهاره در پاییز زمین را شخم زد.

یک مطالعه جدید نشان میدهد که شخم متداول زمینهای کشاورزی باعث خالی شدن زمین از مواد مغذی و افزایش فرسایش خاک میگردد.

آقای دیوید مونت گومری استاد گروه زمین شناسی دانشگاه واشنگتن در تحقیقات بلند مدت خود به این نتیجه رسیده است که شخم زمین باعث فرسایش خاک و خالی شدن زمین از مواد مغذی میگردد.

کشت بدون شخم و استفاده از دیسک به تنهایی باعث پایداریبیشتری برای زمین میگردد. فرسایش خاک در زمینهای با شخم معمولی از 10 تا 100 برابر بیشتر از زمینهای بدون شخم است.

آقای مونت گومری اطاعات بیش از 200 آزمایش را با بیش از 1650 مورد اندازه گیری در جهت عملیات مختلف کشاورزی مورد محاسبه قرار داده است. و نتایج این آزمایش در نشریه الکترونیکی آکادمی ملی علوم منتشر خواهد شد.

او میگوید با این رویه و فرسایش خاک زیاد،ما نخواهیم توانست جمعیت 6.6 میلیاردی دنیا را تغذیه کنیم.

روشهای بدون شخم فقط از یک دیسک برای نرم کردن لایه سطحی خاک استفاده میشود و بسیار روش پایداری است. البته روشهای دیگری نیز برای کشت پایدار مانند شخم دستی و تراس بندی وجود دارد که برای کشت در مقیاس وسیع نمیتوان مورد استفاده قرار داد.

بدلیل گران شدن و کم شدن منابع سوختی کشاورزان مجبور خواهند بود به سمت کشاورزی بدون شخم پیش بروند. در کشت بدون شخم میتوان یاروری خاک را افزایش داد و از همه مهمتر گرمایش جهانی زمین را با مصرف سوخ کمتر کاهش داد.

با کاهش شخم زمین تخمین زده میشود کربن کمتری از خاک متصاعد گردد و کربن بیشتری در خاک ذخیره گردد.

شخم و زیرو كردن خاك در كشاورزی ارگانیك:

یكی از عوامل اصلی فرسایش خاك شخم زدن بی رویه می باشد. همچنین برای شخم زدن چون باید از ادوات مكانیكی استفاده كرد در نتیجه می‌بایست از سوختهای فسیلی نیز بهره برد كه این خود باعث افزایش آلودگی هوا و مصرف سوخت می‌گردد. امروزه روشهایی وجود دارد كه كمترین شخم را با توجه به شرایط زمین در نظر می‌گیرند بدون اینكه از عملكرد نهایی محصول كم گردد. ایران یكی از كشورهای پیشرو در فرسایش خاك می‌باشد. به همین دلیل در سیستم كشاورزی ارگانیك به این مساله نیز اهمیت زیادی داده اند. و ضوابط خاصی را به توجه به نوع كشت برای شخم زدن خاك در نظر گرفته اند.

شخم زدن خاك شامل اعمال مكانیكی است كه باعث تغییر یا مخلوط كردن بافت خاك می شود مانند  :شیاركندن، شخم زدن، كندن،  بیل زدن، كلوخ شكنی و .. است.

شخم مناسب و دقیق می تواند باعث بهبود ظرفیت ذخیره آب،  تهویه خاك،  ظرفیت نفوذپذیزی و گرم كردن خاك و همچنین تبخیر خاك گردد. اما شخم زدن زیاد و نامناسب منجر به تخریب حاصلخیزی خاك و سرعت فرسایش خاك و تجزیه هوموس می گردد.

شخم خاك به تنهایی راه صحیحی به نظر نمی رسد و تابع شرایطی است و باید با توجه به سیستم كاشت و نوع خاك ، الگوی مناسب شخم را بهبود بخشید.


منابع:

http://shabnamak.mihanblog.com/post/575

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2302321

http://www.maj.ir

http://greenlife.blogfa.com/post-5.aspx

http://organic-agriculture.persianblog.ir/post/30

http://aigin8186.blogfa.com/post-6.aspx

http://iranpest.blogfa.com/post-923.aspx

 


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic