روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان
با سلام

از همه دوستان و آشنایان و همشهریان محترم که در رابطه با وبلاگ روستای بره ده  نظرات خودشان را فرستاده بودند تقدیر و تشکر می نمایم.

سخنی نیز با اهالی روستای بره ده

از اینکه ابراز محبت می فرمایید و نظرات خودتان را برایم می فرستید ممنونم لطفا در این راه ما را یاری فرمایید.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم تیر 1392ساعت 13:6  توسط اسماعیل شهبازی  |  نظر بدهید

سر زمین من در حال که باریکه بیش نیست  ولی ژرفایش پایانی ندارد کدامین قلم می تواند از ابهت او شعر بسراید که بودنش را به تصور بکشد کدامین حیدربابای است که هم آورد او شود .

از کدامین حسن و جلاش سخن سر دهم که لایق فرزندانش باشد .از خروش رودخانه اش یا از دره های عمیق و پر آبش یا از بلندای آبشارهایش یا از هجران فرزندانش یا زلالی آبهایش که آینه دخترکانش است ، اما افق دید و بلندپروازی فرزندانش انتهای ندارد . 

بهار و زمستانش،تابستان و پاییزش، دامنه های سرسبزش ،خرامش کبک هایش، پرتگاههای خطرناکش ،آواز پرندگانش ،بازگشت شبآهنگ بهایم هایش، همه و همه ،دست بهم داده و از سرزمین من رویای بی بدیل ساخته .

از صفای آلشتی یا از دورنمای رجب لرش که بگذریم اینکه صفای مردمانش پایانی ندارد مردمانی با فرهنگ که زبانزد رهگذران است

ولی دیرست هاله ای  از غم بر بلندای آن سایه انداخته جگر و گوشه هایش به نوبت آن را ترک می کنند دهکده که روزگاری گل سرسبد فرهنگ منطقه بود حالا فرزندانش  به دنبال محل اتراق،  در اطراف شهرهای بزرگ می گردند آنها که رفتند سفر خوش باد.  آنها که مانده اند نیم نگاهی به همیاری فرزندانش دارند تا یارش نمایند و یاورش باشند .

روستای بره ده از توابع بخش مرکزی هشترود  استان آذربایجانشرقی می باشد که جمعیت آن در سال ۱۳۹۱شمسی ۱۲۳نفر بود مردمان فوق العاده مهربان و با فرهنگ دارد که زبان زد خاص عام منطقه است محصولات عمده آن سیب زمینی و درختی  گندم نخود  یونجه و...میباشد و مردم آن کشاورز و دامدارند .خیار،گوجه،گلابی ،آلوچه وسبزیجات برای مصارف شخصی خانوارها در آن کشت میشود.   زمین های آن فوق العادق مرغوب و پرمحصول میباشند مشکل  زمین های آن کوچک بودن و پراکندگی آن است احتیاج مبرم و شدید به یک پارچگی دارد که همت طاقت فرسای بزرکانش را می طلبد در این صورت محصولات آن چند برابر شده کشاورز عوض رفت و آمد به چند تکه کوچک زمین وصرف وقت در یک زمین یکپارچه با  اعتماد به نفس بیشتر و با سرمایه گذار معقول و کارشناسانه محصولات چند برابر برداشت منماید که این حالا با این ساختار و زیر ساخت ها یک آرزوست .

روستای بره ده در  وسط  دو دره عمیق در سطح صاف و هموار واقع شده چشم انداز روستا زیبا و منحصر به فرد است و منظره روستا و اطرافش غیر قابل وصف است گویند پروین اعتصامی شاعر بلند آوازه تبریزی در گذر از  آن به روستای قلعه جوق که پدرش یوسف اعتصامی مالک قسمتی از آن بود  با دیدن مناظر بی بدیل آن چند روزی در آن روستا اتراق کرده و روزها در اطراف دهکده محو تماشای آن می شده تا الهام بخش شعرهایش شود .

روستای بره ده یا به تعبیری بهشتی زمینی است که زیبای آن بی همتاست اگر به خرمنگاه پایین ده گذر کنی وکمی در آن درنگ نمایی  خیالت از خشلیک سیر کرده به شهر یولی و خلوردرسی تلاقی خواهد کرد و به سختی که نظرات را بر می داری چشمت به بلندای کوه پرابهت اوداغی می افتد که ترا به ژرفای تاریخ می  برد  که از چگونگی قلع و غم حیات وحشش می گوید از کشتار آهوانش به دست قزلباش های تازه به دوران رسیده شاه اسماعیل .

اکر اهل دل باشی نمی توانی از اوداغی دل بکنی به شمال شرق و شرق نظر خواهی کرد هجوم مغولان را خواهی دید تاراج پدران ، و  ناله و درد سرداران را ، رنج ذبحه کودکان، و دخترکان را ،همه وهمه باری درد غمی است که بر دوش  تو فرود می آید ولی یکباره بوق و  زوزه ماشین ها که از دشت سلوک      می گذرد ترا  از تاریخ جدا  کرده  شروع به پایین آمدن از کوه می کنید از زیبای های روستای خلیفه کندی گذر می کنید محو تماشای دور بر روستای کماجری می شوید زیبای آن تسخیر کننده است

اگر از گندره   گذرت به آخماز به افتد کودکانی می بینی سوار بر اسب مسابقه می دهند به تماشای چاپدن اسبها نظاره میکنید  و از تو تقاضای داوری دارند  و تو همه آنها را برنده اعلام میداری .دل از بچه ها و  مسابقه می کنی به شیرین دره، رجبلر ، رحیم دره سی،قدم میگذاری به یاد گاوچرانی دهه های دور می افتی که چطور که کشاورزان مشغول درو گندم  در دور دستها بودند یواش چمنزارهای آنها را با گاومیش هایت .....تاز در این فکری سیر می کنی که پارس سگ  همسایگان  خرمنکاه ترا از رویای شیرنت بیدار می کند  که باید رفت و بر خیز . 

روستای بره ده از شرق به روستای سلوک از شمال شرق به کماجری از شمال به جیران دره از شمال غرب به تلخاب از جنوب غرب به ایاز از جنوب شرق به آغجه کندی وصل است و با مرکز شهرستان هشترود ۳۲ کیلومتر فاصله دارد که ۱۶۰۰ متر آن خاکی که و  بقیه راه  آسفالت است که همت فرزندانش را    می طلبد. روستای فوق دارای مدرسه مسجد و خانه بهداشت است .

قدمت مسجد به دهه های دور بر می گردد در اواخر دهه چهل با کمک خیرین با همت اهالی خصوصا شخص خیراندیشی بنام حاج بابا  حسین نژاد تعمیرات  اساسی کردید و تغییرات مثبتی و در خور توجهی در آن داده شد این شخص خیراندش دوباره در اواخر دهه هفتاد مسجد را تعمیر اساسی نمود و همچنین لوله کشی آب با امکانات محدود  در دهه ۴۰ به روستای بره ده از فکر و زحمات این مرد بزرک است .به یقین باور دارم اگر این مرد بزرک در محیط دانشگاهی و مساعد پرورش می یافت از نام آوران استان و کشور می شد .

قدمت مدرسه به سالهای دور بر می گردد بطوریکه  آقایان بلال وجعفر آقا ،قلی نژاد که در سال ۱۳۴۰دوره متوسط یا همان کلاس نهم را در هشترود به اتمام رساندند مقطع ابتدای را در همین مدرسه خوانده بودند . مدرسه  روستای فوق، در دهه ۷۰ بدستور  یکی از  فرزندان  نام آور  و  بنامش،  بنام                 آقای دکتر حاج طالب پرهیزکار که در آن مقطع  ریاست آموزش پرورش هشترود را داشتند تعمیر  وبه قولی دو باره ساخته شد .تاکنون دهها شخص که در  این مدرسه درس خوانده اند در سطح استان و کشور  پست های مهمی دارند در اوایل دهه ۵۰ دانش آموزان در حال تحصیل در مدارس متوسط شهرستان هشترود  این روستا به تحقیق نویسنده این وبلاک بیشتر از بقیه آبادیها بود که این خود بیانگر مطالب بی شماریست . 

راه و پل روی رودخانه به همت مردانی بنام آقایان بلال و صمد قلی نژاد و حاج صفر سبیلی  و کمک و همیاری اهالی محترم و کمک و مساعدت حاج عیسی طالب پور احداث و ساخته شد  و رفت آمد اهالی را  فوق العاده راحت نموده است . و امید می رود ۱۶۰۰ متر خاکی آن به کمک اهالی و فرزندان این خطه که در اقصاء نقاط کشور پراکنده اند آسفالت گرده تا اهالی بیشتر آسوده گردند .

روستای بره ده دارای طبیعت بکر و رویای دارد دره های عمیق آن هر بیننده اهل دل را به ستارش وامیدارد  متاسفانه به تازگی پای افراد ماجراجو و منفعت طلب برای به یغما بردن منابع آن به آن روستا باز شده و تا این ایام به علت اتحاد مردم این پروژه ناتمام ماند . بر قرار باد اتحادتان . 

اکر حوصله داری بیارید از خلور درسی بالا رفته به شور دره سرازیر شویم در آب شور آن حمام کنیم  و همه بیماری پوستی را از تن بیآلایم  در عظمت شور دره بهت زده شویم در زیر درختان زالزالک آن خستگی در کنیم به آواز کبک هایش نوای جان سپاریم و اندکی از زندگی ماشینی بیاسایم .بیآسایید اینجا آخر زمین نیست ولی نقطه ثقل آن و بهتر مکان این گیتی است .

اگر حوس شیر داری می توانی نهار مهمان چوپانان شوی که در حال درست کردن قوت ماش بدنبال گوسفند سیاه میدوند و ترا کشان کشان به نهار دعوت می کنند  دیگر تعارف نکن جای ناز کردن نیست بعد از نهار صدای نی چوبانان شنیدنیست .فرودآی آی که قصه چوپانان این سرزمین شنیدنیست.در این وادی به هر کجا قدم نهی قصه عشق خواهی شنید .

در اطراف این دهکده زیبا دهها دره پر آب با اسم های دلربا  و با مثما وجود دارد که آواز کبک،بایقرا،بلبلان گوناگون، سار و گنجشگ، قمری ویا کرم، کبوتر وحشی، اورک و قاز ، بلدرچن و زاغ ،مار و سوسمار ،       روباه خرگوش ،خوک وحشی،کرک ،آرام بخش روح جان می شود .

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم تیر 1392ساعت 15:33  توسط اسماعیل شهبازی  |  یک نظر

عرفی محله ها و معابر عمومی

مسجد قباقی . که در مسجد به محوطه  بزرگ باز می شد که  تمامی  مراسم در آن از قبیل دسته  سینه وزنجیر زنان در آنجا مراسم برگذار میکنند و در دیگر گردهمای از آنجا استفاده می شود ولی به تازگی صد متاسفانه قسمتی از آن به ساختمان تبدیل شده .این هم از عجایب این روستا است .در جاهای دیگر ساختمان های  دور بر مسجد خراب شده تا محوطه مسجد بزرگ شود ولی در این ملک هر آن از  محوطه مسجد ساختمان می شود .بگذارم و بگذرم .

محله کبرتی کچه سی . که محله کوجک وقبلا بن و بست بوده که چندین خانوار در آن ساکن می باشند و حدود ۴۰ سال است از بن بستی خارج شده است .

محله یوخاری باش و شیرین بلاغ اوستی ، ومحله اشاقاباش و خرمنلار از دیگر محله های این آبادی است که اشاره شد .

 در اواخر دهه ۴۰ به علت رشد جمعت چندین خانوار به روبروی ده بنام تختا (آن طرف کددره سی)  مهاجرت کردند و در آنجا ساختمان درست کردند که بعد از چندین سال با پیشرفت شهرها ،خانوار های فوق به همراه صدها خانوار از روستای اصلی بدنبال کار به اطراف کرج مهاجرت نمودند. که خرابی دهها ساختمان بوپژه در محله یوخاری باش، می توان مشاهده کرد. و امروزه نزدیک به ۶۰۰ خانوار از جمعیت این روستا در خارج از این روستا ساکنند .عزت همه  آنها زیاد .

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم تیر 1392ساعت 15:25  توسط اسماعیل شهبازی  |  یک نظر

یئنه گلیر نازلی باهار ، نازلی یاز
هامینین یازیسین بو ایل یاغلی یاز
جان ساغلیغی ، جیب وارلیغی ، اولوم آزمهریبان آللاهیم ، بئله یازی یاز.
“ تازا ایلینیز موبارک اولسون . ”

بولودوز یاغار اولسون ، سولاریز آخار اولسون ، اوجاقیز یانار اولسون ، نوروزبایرامینیز موبارک اولسون

 

بایرام گوزللیک دیر ، گوزللیک لر سیزین اولسون ، بایرام اوموددور ، اومودلرینیز گرچک اولسون ، نوروز بایرامینیز موبارک اولسون

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند 1391ساعت 9:21  توسط اسماعیل شهبازی  |  نظر بدهید

تلفظ :
آوا : ب َرْ رَ دِه ْ
نوع : اِخ
شرح : دهی است از دهستان آتش بیگ بخش سراسکند شهرستان تبریز. سکنه آن 346 تن . آب آن از چشمه و رودخانه و محصول آن غلات و حبوب و پنبه است . (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 4).

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم فروردین 1391ساعت 12:39  توسط اسماعیل شهبازی  |  نظر بدهید

بره ده . [ ب َرْ رَ دِه ْ ] (اِخ ) دهی است از دهستان آتش بیگ بخش سراسکند شهرستان تبریز. سکنه ٔ آن 346 تن . آب آن از چشمه و رودخانه و محصول آن غلات و حبوب و پنبه است . (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 4).
+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم فروردین 1391ساعت 12:37  توسط اسماعیل شهبازی  |  نظر بدهید

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم آذر 1390ساعت 10:20  توسط اسماعیل شهبازی  |  نظر بدهید

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات