روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

سابقه تاریخی

سیاح غرب به نام ابن‌حوقل در سال ۳۶۷ هجری از منطقه کلیبر دیدن کرده و می‌نویسد: سیاه‌کوه (قره داغ) کوهی بس بزرگ است و مردم آنجا به سیصد زبان تکلم دارند. در سراسر آن باغ‌ها و گل‌ها و آبراهه‌ها و نیز فلاحان دیده می‌شوند، سرزمین پر برکت و حاصلخیز است چنان‌که میوه‌های آن هدر رود و خوردن آن رایگان است. در این ناحیه همیشه ابر است و آفتاب کمتر می‌تابد.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1390، جمعیت شهرستان کلیبر در حدود 48837 نفر (1.3 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 9887 نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان 12205 نفر و جمعیت روستایی آن 36632 نفر و تعداد خانوار آن 12780 خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

شهرستان کلیبر از نظر آب و هوا چهار فصل، دارای تابستان‌های معتدل، كوه‌های جنگلی پوشیده از درخت و زمستان‌های پربرف است. از لحاظ پستی و بلندی این شهرستان منطقه‌ای كوهستانی بوده و رشته كوه اصلی آن با نام قره‌داغ دارای قلل متعدد با ارتفاعات متفاوت است. بیشتر قلل این رشته كوه در دو شهر اهر و كلیبر واقع شده و از جمله قلل گشت‌سر (2940 متر)، قاضی بلاغ (2700 متر)، شیور (2652 متر)، سارپارق (2860 متر) و زینقالو (2900 متر) در این منطقه استقرار یافته‌اند.
موقعیت جغرافیایی

شهرستان کلیبر با ۳٫۷۰۲ کیلومتر مربع مساحت در ناحیه شمال شرقی استان آذربایجان شرقی واقع شده‌است. این شهرستان از سمت جنوب با شهرستان‌های اهر و ورزقان و از سمت غرب با شهرستان جلفا هم مرز است.از لحاظ پستی و بلندی این شهرستان منطقه ای كوهستانی بوده و رشته كوه اصلی آن با نام قره داغ دارای قلل متعدد با ارتفاعات متفاوت باشد بیشتر قلل این رشته كوه در دو شهر اهر – كلیبر واقع شده و تنها قله سایگرم با ارتفاع 2750 متر در این شهرستان قرار دارد. قلل دیگر مانند گشت سر (2940 متر) قاضی بلاغ (2700 متر)، شیور (2652 متر)، سارپارق (2860 متر) و زینقالو (2900 متر) در دو شهرستان اهر و كلیبر استقرار یافته اند.

آثار تاریخی و دیدنی

قره وانلو:این روستا یکی از متمدن ترین روستاهای باستانی کشور محسوب می شود.


قلعه جمهور: در 5 کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار دارد.

قلعه پیغام: این قلعه در ۱۰ کیلومتری جنوب کلیبر در نزدیکی روستای پیغام بر بالای کوهی که از سه طرف آن پرتگاه است و رود بزرگ کلیبر از پای این کوه می گذرد قرار گرفته است . از ساختمانهای قلعه و دیوار آن آثار کمی باقی مانده است و حفاران و دزدان آثار باستانی همه چیز را تخریب کرده اند .مصالح به کار رفته در برج باروها و سیستم نگهداری آی و آب انبار مشابه قلعه بذ و قلعه آوارسین می باشد . باستان شناسان تاریخ این قلعه را به دوران قبل از اسلام و اشکانیان نسبت داده اند .این قلعه بر تمامی راههای ورودی و خروجی شهر تسلط داشته و تنها راه قدیم و جدید از کنار آن می گذرد.همان طور که از اسم این قلعه بر می آید وظیفه آن نگهبانی در درب ورودی شهر باستانی کلیبر کنونی بوده است

قصر وینه: روستای وینه مرکز دهستان منجوان است که طبیعت بسیار زیبا و خاطره انگیز دارد. در ورودی ده بر بلندی کوهی که به رود ارس و قسمت قره باغ و راه اصلی کنار ارس تسلط دارد خرابه های قلعه وینه به چشم می خورد .قصر باشکوه کانتور متعلق به ارمنی ثروتمندی به نام طومانیانس بوده (دوران قاجاریه ) که محل نگهداری غلات و احشام و همچنین محل زندگی در اطاقهای متعدد به چشم می خورد . قصر کانتور در دو طبقه و از سنگهای تراشیده شده به شکل مربع ساخته شده است . تاریخ ساخت یا تعمیر آن در سر درب ورودی سال ۱۹۰۷ میلادی را نشان می دهد . ساختمان این بنا شباهت زیادی به کلیسای سنت استپانوس در جلفا دارد و بی شک قسمتی از ساختمان به عنوان کلیسا کاربری داشته است.

مسجد جامع کلیبر: مسجد جامع کلیبر در مرکز شهر قرار دارد . طول بنا ۵۰ متر عرض آن ۳۰ متر می باشد مسجد دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع ۴۵ متر و قطر ۱۷ متر داشته که تا سال ۱۳۳۰ شمسی پابرجا بوده . این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور ۱۳۲۰ آسیب دیده و در سال ۱۳۳۰ فرو ریخته است .در وسط این مسجد درخت داغداغان تنومندی رشد کرده و سر از وسط مسجد بیرون برآورده بود که در سال ۱۳۴۰ شمسی توسط امناء مسجد معدوم شده است .

مقبره شاه قاسم: در صد کیلومتری تپه معروف نادری و در نزدیکی روستای پیره لر به فاصله ۵۰ کیلومتری کلیبر مقبره شاه قاسم بنا شده که گویند برادر حضرت رضا(ع) است.

دیدنیهای دیگر منطقه کلیبر :
در اینجا به دلیل کمبود طولانی شدن پست نتوانستم تمام دیدنیها را بطور مجزا معرفی کنم ولی به طور خلاصه نام آنها را ذکر خواهم کرد :
1. برج امید : که خرابه یک ساختمان باقی مانده از دوران زرتشتی در کلیبر است که برجی به ارتفاع 50 متر در کنارش تا سال 1365 وجود داشته است .
2. برج سفید (آق بوش) : که در کنار منبع آب در شهر کلیبر قرار دارد که متعلق به دوران زرتشت بوده است .
3. برج روستای آس : که یک برج سنگی شش ظلعی و دو طبقه دارد .
4. امامزاده کلیبر : داخل شهر کلیبر در سال 1290 هجری شمسی احداث گردیده است .
5. حمام کلیبر : روبروی مسجد جامع کلیبر و زیر زمین احداث شدهاست و تنها نور گیر ها که حالت گنبدی شکل دارند در روی زمین دیده می شود که شبیه حمام اصفهان بوده و تا سال 1352 استفاده می شده است .
6. دژ خانلار خان : یک دژ مستحکم در بالای شهر کلیبر بوده که مرکز حکومتی کلیبر در گذشته بوده است . که قسمت عظیم آن تخریب شده است .
7. زیارتگاه های کلیبر : مقبره شیخ الظنون زاویه درروستای زاویه که یکی از عرفا بوده است . زیارتگاه علم لی بابا در دامنه گوه دیورو – پیر گدوک – پیر بدیل که هر دو در بالا شهر بودهاند . قره ملک – بقعه شاه قاسم که در نزدیکی روستای عبدالرزاق قرار دارد . بقعه شیخ عبداله انصاری در داخل شهر بالاتر از مسجد امام زاده قرار دارد .
8. تپه نادری : در ساحل رود ارس بین روستای اصلاندوز و جعفر قلی اوشاقی که محل تاج گذاری نادر شاه می باشد .
9. قلعه های دیگر مثل : قلعه فرخی در داخل شهر بالای کوه فرخی – قلعه آغویه در کنار روستای آغویه بر بالای کوه – قلعه کندی در روستای قلعه کندی
10. گذرگاه شاخه فرعی جاده ابریشم از روستای کیارق در 2 کیلومتری کلیبر .
11. کاروانسرای شاه عباسی در 5 کیلومتری جاده کلیبر – جانانلو
 

جاذبه های طبیعی شهرستان کلیبر :


قلعه دره سی:قلعه دره سی در ۳ کیلومتری جنوب غرب شهرستان در جوار قلعه جمهور قرار دارد . در این مکان علاوه بر سر سبزی و خرمی آبشار های بلند از آب چشمه های کوهستان وجود دارد که همه کس را بیشتر شیفته خود می سازد . روح نوازی انواع پرندگان کوچک و بزرگ در دل جنگل در شب و روز نوازشگر گوش گردشگران عزیز می باشد . این تفرجگاه محل زندگانی پرندگانی مانند کبک و پرندگان شکاری مانند شاهین و همین طور پرندگان خوش الحال می باشد که هر ساله پذیرای هزاران هزار میهمان داخلی و خارجی با طبیعت خود می باشد .

اخیرا در این منطقه عملیات اجرایی ساخت تله کابین و مجتمع تفریحی آغاز شده است. این مجموعه بسیار گسترده از بخشهای متنوعی مانند مجموعه تله کابین گردشگری، مجموعه رستوران های سنتی و مدرن، مجموعه اقامتی، مجموعه تفریحی و شهربازی، مجموعه ورزشی، مجموعه دهکده تندرستی، مجموعه شهرک سینمایی و رصدخانه، مجموعه باغ گل، باغ وحش، باغ پرندگان، پارک طبیعت، مجموعه خدمات عمومی و تجاری و فضاهای عمومی تشکیل شده است که در فازهای مجزا و زمان بندی های تعیین شده، اجرا خواهند شد.پارک جنگلی مکیدی :روی هم رفته هر چه از شرق شهرستان کلیبر به غرب یا شمال نزدیک شویم به انبوهی جنگل افزوده و نواحی استپی جنگل کاسته می شود . یکی دیگر از جاهای با صفا و دل انگیز به دلیل وجود چشمه سارهای فراوان و آب و هوای خوش پذیرای گردشگران می باشد پارک جنگلی و طبیعی مکیدی است .
این تفرجگاه درست در پشت کوهستانها قرار دارد راهی که بدانجا منتهی می گردد از راه آسفالته قلعه جمهور که بعد از گذر از روستای شجاع آباد ، هجراندوست ، و آغویه و علی آباد به این مکان می رسد . این مکان با داشتن چمن زار های معطر در دل جنگل جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت فراهم ساخته است .
وجود میوه های گوناگون همچون گردو ، فندق ، تمشک و ذغال اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت همران با نسیم محلی چشم و دل هر رهگذر را نوازش می کند.
گسترده این پارک از قلعه درسی آغاز میشود و تا جنگلهای آینالو در کنار ارس ادامه میابد در ارتفاعات این تفرجگاه انواع گونه های گیاهی که مثل اینکه کلکسیونی از گیاهان دارویی و صنعتی میباشد مانند: آویشن – کهلیک اوتی – شیرین بیان –بومادران و ... که برای بیماری مختلف مانند سرماخوردگی – سینوزیت و ... مفید میباشد باعث شده است که به جاذبه های این پارک افزوده و برای جمع آوری گیاهان مردم بیشتر مجذوب و شیفته ی این پارک گردند.

 

 

آبهای گرم شهرستان کلیبر:تمام آبهای زیرزمینی اعم از آب گرم و سرد روزنه ای از قشر زمین را برای روانه شدن در روی سطح زمین به خود اختصاص داده اند که مخلوطی از مواد معدنی و املاح زیرزمینی است که برای درمان بیماریهای روماتیسم – گرفتگی عضله و جلدی بسیار مناسب است.
شهرستان کلیبر هم از این موهبت الهی بی بهره نبوده و تعدادی از آب گرمهای در این منطقه وجود دارد. در نزدیکی آبش احمد یکی از بخشهای شهرستان کلیبر در میان کوهسارها آبگرمی به نام متعلق و یئل سویی وجود دارد که درجه حرارت آن در چشمه خودجوش 80 درجه سانتیگراد میباشد. که آب آن با لوله هایی به حمام زنانه و مردانه که سوای هم هستند منتقل میشود.
در این حمام ها استخرها و دوشهای و وانهایی گذاشته اند که هر ساله هزاران توریست را برای گردش و درمان بیماریهای مختلف به خود جلب میکند.
از دیگر استعدادهای بالقوه شهرستان وجود آب معدنی بالاسه که در روستای بالاسنگ قرار دارد میباشد که از لای سنگهای قرمز و به رنگ مس میجوشد که برای انداختن سنگ کلیه و سنگ مثانه به کار میرود اگر بتوانی یک هفته از آب آن بخوری فورا سنگ را می اندازد.

وضعیت اقتصادی

با توجه به مراتع نسبتاً غنی با تنوع گیاهی بالا، جنگل‌های ارسباران با فلور غنی، پتانسیل مناسب جهت زنبورداری به دلیل مراتع و جنگل ها، تولید بیش از 95 درصد پنبه، بیش از 80 درصد سماق و 52 درصد زغال اخته استان، محوریت سرمایه‌گذاری این شهرستان را بر پایه كشاورزی، دامداری و توسعه بخش گردشگری استوار کرده است. توسعه صنایع تبدیلی به عنوان حمایت از بخش كشاورزی از اولویت‌های بعدی می‌باشد.


کشاورزی و دام داری

این شهرستان از نظر كشاورزی و باغ داری وضع خوب و پر رونقی داشته و كشت در آن به صورت آبی و دیمی صورت می گیرد. فرآورده های كشاورزی در این شهرستان عبارتند از: گندم، جو، نباتات علوفه ای، بنشن، تره بار و محصولات عمده باغات عبارتند از: سیب درختی، توت درختی، سماق، گیلاس، گردو، زغال اخته كه بیش تر جزو صادرات منطقه است. دام داری و دام پروری كه از مهم ترین رشته فعالیت های اقتصادی كلیبر محسوب می شود از دیر باز به علت موقعیت خاص منطقه و وجود مراتع سر سبز رونق فراوان داشته است. پرورش دام بیش تر شامل گاو، گوساله، گاومیش، گوسفند و اسب است كه توسط عشایر و روستاییان صورت می گیرد و دام و فرآورده های دامی جزو صادرات این شهرستان محسوب می شوند. پرورش طیور به شیوه های صنعتی و سنتی شامل پرورش مرغ، غاز، بوقلمون و اردک است كه در حد خودكفایی تولید می شود.

معادن:

یک معدن «نفلین سیلینیت» در دره پیغام وجود دارد که کارخانه اش در همان نزدیکی در روستای یوزبند احداث شده است که تا حدود زیادی به اقتصاد منطقه کمک می کند.

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان کلیبر دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های ییلاق، میشه‌پاره، پیغان‌چایی و مولان) و آبش‌احمد (شامل دهستان‌های آبش‌احمد، قشلاق و سیدان)، دو نقطه شهری به نام‌های کلیبر و آبش‌احمد و 244 آبادی می‌باشد.

مشاهیر:

صولت عطالو:شاعر

اماموردی سامانی:شاعر

عیسی غریبی:نویسنده

چنگیز مهدیپور:نوازنده زبردست ترکی قوپوز

 

عکس هایی ازطبیعت زیبای کلیبر:

 

 

 

سایت جامع شهرستان:

                            www.kaleibar.com/


برچسب‌ها: سابقه تاریخی کلیبر, موقعیت جغرافیایی کلیبر, آثارتاریخی ودیدنی کلیبر, مشاهیرکلیبر, جاذبه های طبیعی کلیبر

آخرین مطالب

 
» 16-شهرستان ملکان ( چهارشنبه 24 مهر1392 )
» 15-شهرستان مرند ( چهارشنبه 17 مهر1392 )
» 14-شهرستان مراغه ( پنجشنبه 11 مهر1392 )
» 13-شهرستان کلیبر(بهشت آذربایجان) ( سه شنبه 2 مهر1392 )
» 12-شهرستان عجب شیر ( یکشنبه 24 شهریور1392 )
» 11-شهرستان شبستر ( سه شنبه 19 شهریور1392 )
» 10-شهرستان سراب ( یکشنبه 17 شهریور1392 )
» 9-شهرستان خداآفرین ( پنجشنبه 14 شهریور1392 )
» 8-شهرستان چاراویماق ( دوشنبه 11 شهریور1392 )
» 7-شهرستان جلفا ( دوشنبه 4 شهریور1392 )
» 6-شهرتبریز ( پنجشنبه 31 مرداد1392 )
» 5-شهرستان بناب ( سه شنبه 29 مرداد1392 )

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic