روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

وجه تسمیه

درباره وجه تسمیه عجبشیر روایات مختلفی نقل شده است. از جمله منقول است: زیبده خاتون زوجه هارون‌الرشید در سر راه خود به تبریز، شبی را در این خطه اطراق می‌كند. در محل اردوی وی چوپانی مشغول چرای گله بوده كه وی به رسم مهمان‌نوازی كاسه شیری تهیه كرده و به اردوگاه می‌برد. زبیده خاتون بعد از صرف شیر كه گویا به مزاقش خوش آمده بود، می‌گوید: «عجب شیری ، عجب شیری!» كه ظاهراً همین اظهار شگفتی او از لذت شیر، اساس وجه تسمیه این دیار می‌گردد.

اما به نظر می‌رسد كه عجب‌شیر یك واژه‌ مادی بوده و از اجزاء (اج + اَب + اش + ایر) تشكیل شده است كه بعد از تحریف و تعریب به شكل (عجب‌شیر) در آمده كه مفهوم آن در زبان مادی چنین است: (كشتزار + پوشیده و سرشار + سرزمین + بار و محصول) كه احتمالاً به علت داشتن باغات و مزارع فراوان بدین نام خوانده شده است.


سابقه تاریخی

طبق روایات تاریخی، شهر عجب‌شیر و حومه نزدیك آن كلاً‌ بقایای شهر گمشده (شیز)، بزرگترین شهر آذربایجان در عهد اشكانیان و سامانیان است. در تایید احتمالی این روایات، وجود چند پدیده باستانی و آثار حیات انسانی در فواصل مختلف بدان قوت بیشتری می‌بخشد. در مراجعه به سوابق تاریخی شهر به نظر می‌رسد كه مقر اولیه و هسته مركزی آن، یكی از محلات قدیمی موسوم به دیزج بوده که امروزه با همین نام سابق (دیزه) در قسمت غربی شهر قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان عجب‌شیر با وسعت 738 كیلومتر مربع (1.6 درصد مساحت استان) در 100 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های اسکو و آذرشهر، از سمت شرق با شهرستان مراغه، از سمت غرب با دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان بناب هم‌مرز است.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1390، جمعیت شهرستان عجب‌شیر در حدود 66746 نفر (1.8 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 26280 نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان 26280 نفر و جمعیت روستایی آن 40466 نفر و تعداد خانوار آن 18109 خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

شهر عجب‌شیر در سینه جلگه حاصلخیز، روی رسوبات غنی رودخانه قلعه‌چایی، در دامنه جنوب ارتفاعات تورجان و جرئیدن از پیش‌كوه‌های توده سهند واقع شده است. ظاهراً انگیزه پیدایش و علل وجودی آن داشتن موقعیت جغرافیایی ممتاز، اقلیم مساعد، خاكهای بارور، منابع آب، روستاهای آباد و دسترسی به دریاچه ارومیه بوده است. این شهرستان در منطقه كوهستانی واقع شده و دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و برفی می‌باشد. ارتفاع این شهرستان از سطح آزاد دریا 147.8 متر بوده و دارای زمین‌های حاصلخیز و پرمحصول و مستعد كشاورزی می‌باشد و قسمتی از اراضی در نواحی دریاچه ارومیه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است.وضعیت اقتصادی وصنعتی

شهرستان عجب‌شیر دارای زمین‌های حاصلخیز، پرمحصول و مستعد كشاورزی است و وجود تولیدات متنوع زراعی و باغی به ویژه سیب‌زمینی، پیاز، خربزه، سیب، گردو و بادام، وجود جمعیت دامی با ظرفیت بالا به ویژه در زمینه پرورش گاوهای دورگه، اراضی، باغات و دشت‌های وسیع با
قابلیت حاصلخیزی بالا، محوریت سرمایه‌گذاری در این شهرستان به ترتیب در بخش‌های كشاورزی، معدن وگردشگری است. همچنین به دلیل وجود 7 معدن فعال و استخراج 3 نوع ماده معدنی نمك آبی، سیلیس و گرانیت سبز (که دو مورد اخیر در سطح استان منحصر به فرد می باشند( نیاز به ایجاد واحدهای فرآوری مواد معدنی و صنایع پائین‌دستی در این شهرستان به شدت احساس می شود.


باغات عجب شیر


نقاط تاریخی و دیدنی

بندر رحمانلو (در حدود پنج كیلومترى غرب شهر عجب‌شیر):بندر و روستای رحمانلو از دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شیر ، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است . این بندر یكی از بنادر مهم دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی است . 


 

 

مسجد جامع شیرلو (مربوط به دوران صفویه)

 مسجد حنیفه گوراوان (معروف به مسجد محمد حنفیه (در روستای گوراوان)

قلعه ضحاک یا داش‌قلعه (در 28 کیلومتری‌ شرق‌ عجب‌شیر و با قدمت دوره ساسانی) 

امامزاده سیدابوالقاسم (در فاصلة 2 کیلومتری شمال عجب‌شیر مربوط به دوره ایلخانی)

سد قلعه چای


 

تقسیمات کشوری

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان عجب‌شیر دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های دیزجرود غربی و خضرلو) و قلعه‌چای (شامل دهستان‌های دیزجرود شرقی و کوهستان)، یک نقطه شهری به نام عجب‌شیر و 49 آبادی می‌باشد.

محصولات کشاورزی

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی عجب‌شیر می‌توان به بادام، حبوبات، غلات، کشمش و میوه‌های درختی اشاره کرد.

مشاهیر:

شیخ فضل الله ولی شیرازی :

<<شیخ فضل الله ولی شیرازی » فقیه ، عارف و دانشمند ایرانی قرن نهم هجری در سال 779 ه. ق در قصبه شیراز عجب شیر به دنیا آمده و در قلمرو حكومت وقت از تبریز تا شهر « آمد » یا « دیار بكر » امروزی به گشت و گذار و تحصیل علوم پرداخته است. وی مدتی در شهرهای دولت عثمانی زندگی كرده است و در خدمت الوان چلبی - شاعر و عارف نامی عصر - تلمذ كرده و به همین دلیل گاهی كلمه ی الوان » را دنبال اسم او آورده اند. در نتیجه برخی از مؤلفان عثمانی به ولی لقب « الوان » داده اند و آثار او را با آثار « الوان چلبی » فرزند « عاشیق پاشا » كه استاد وی بوده است تخلیط كرده اند. از « الوان چلبی » اثر مستقلی بر جای نمانده است و آنچه از اشعارش بر جای است ، در مجموعه ها و سفینه های شعر مضبوط است. اما ایرانیان هیچ گاه این لقب را برای شیخ فضل الله ولی شیرازی به كار نبرده اند. خودش نیز خود را « ولی شئرازی » می نامد.

حسین نجفی بوکت:« استاد حسین نجفی بوكت » متخلص به « شادی » در سال 1350 ش به سرودن شعر روی آورده و در اكثر قالبهای شعری تركی و فارسی طبع آزمایی نموده است. از خصوصیات بارز شعری ایشان از لحاظ زبانی به سلاست ، روانی ، سهل و ممتنع بودن از لحاظ فكری به فلسفی ، علمی ، عرفانی ، اجتماعی و عاشقانه بودن و از لحاظ زیبایی و لطافت به تصویری بودن می توان اشاره نمود.

جعفر اخگری : اولین نماینده حوزه انتخابیه عجب شیر در مجلس

پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ عجب شیر:

 

    farhangeajabshir.ir/

 


برچسب‌ها: وجه تسمیه عجب شیر, سابقه تاریخی عجب شیر, اقتصادوصنعت عجب شیر, نقاط تاریخی ودیدنی عجب شیر, محصولات کشاورزی عجب شیر

آخرین مطالب

 
» 16-شهرستان ملکان ( چهارشنبه 24 مهر1392 )
» 15-شهرستان مرند ( چهارشنبه 17 مهر1392 )
» 14-شهرستان مراغه ( پنجشنبه 11 مهر1392 )
» 13-شهرستان کلیبر(بهشت آذربایجان) ( سه شنبه 2 مهر1392 )
» 12-شهرستان عجب شیر ( یکشنبه 24 شهریور1392 )
» 11-شهرستان شبستر ( سه شنبه 19 شهریور1392 )
» 10-شهرستان سراب ( یکشنبه 17 شهریور1392 )
» 9-شهرستان خداآفرین ( پنجشنبه 14 شهریور1392 )
» 8-شهرستان چاراویماق ( دوشنبه 11 شهریور1392 )
» 7-شهرستان جلفا ( دوشنبه 4 شهریور1392 )
» 6-شهرتبریز ( پنجشنبه 31 مرداد1392 )
» 5-شهرستان بناب ( سه شنبه 29 مرداد1392 )

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات