روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

سابقه تاریخی

شهرستان سراب تا سال۱۳۲۴ از بخش‌های تابعه اردبیل بود. در کتاب حدودالعام (سال۳۷۲هجری قمری) به نام‌های سرآو و سراره از این شهر یاد شده‌ است و به دلیل این که بر سر راه ابریشم قرار داشت از قدیم الایام مورد توجه بوده ‌است. سراب در حمله مغول در سال ۶۱۷ هجری آسیب فراوان دید، جنگ شاه عباس و خلیل پاشا در صحرای سراب رخ داده، در سال ۱۲۰۵ هجری قمری به دستور آقامحمدخان سراب را ویران کردند و در سال ۱۲۴۲ هجری قمری نیز فتحعلی شاه مدتی برای تدارک جنگ با روس در سراب به سر برد.

وجه تسمیه

سراب مانند بسیاری از شهرهای ایران در کنار رود بنا شده‌است و احتمال می‌رود نام خودش را نیز از این جهت گرفته باشد به واسطه وجود آب‌های جاری فراوان که از دامنه کوه‌های سبلان و بزقوش در دشت سراب جاری می‌شود شاید نام سراب را بر این شهر گذاشته اند.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان سراب با وسعت 3452 كیلومتر مربع (7.6 درصد مساحت استان) در 130 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با استان اردبیل و شهرستان هریس، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان بستان‌آباد و از سمت جنوب با شهرستان میانه هم‌مرز است.


جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1390، جمعیت شهرستان سراب در حدود 131934 نفر (3.5 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 44846 نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان 59493 نفر و جمعیت روستایی آن 72441 نفر و تعداد خانوار آن 37053 خانوار است.

اقلیم و آب و هوا

شهرستان سراب به واسطه قرار گرفتن ما بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان در شمال دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است که در تابستان معتدل و درزمستان‌ها دارای آب و هوای سرد بوده و یکی از نقاط سردسیر کشور به شمارمی رود. چهره عمومی این شهرستان توسط رشته كوه سبلان در شمال و رشته كوه بزقوش در جنوب و پیوستن رشته كوه بزقوش توسط ارتفاعات ایلانجوق به سبلان در شرق شكل یافته که این عوارض باعث بسته شدن این شهرستان از سه طرف شمال، شرق و جنوب گشته و منطقه را به صورت چاله و دشتی درآورده است كه به سمت غرب باز می شود. ارتفاع مركز شهرستان از سطح دریا حدود 1650 متر است و رشته كوه بزقوش با ارتفاع 3302 متر بلندترین نقطه دشت سراب را از شهرستان میانه جدا می سازد. كوه‌های متعددی كه از شرق به غرب كشیده شده در تمام سال پوشیده از برف و یخ است. مساحت پوشش مرتع در سطح شهرستان بالغ بر 120 هزار هكتار است.


وضعیت اقتصادی

اقتصاد منطقه با توجه به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی حول محور كشاروزی و دامداری می باشد و به جهت داشتن آب و خاك مناسب و نیروی انسانی كافی اغلب اهالی منطقه در این بخش فعالیت دارند. با توجه به این كه اكثر مردم شهرستان در روستاها سكونت دارند لذا فعالیت‌های كشاورزی و دامداری به عنوان شغل اصلی در منطقه مطرح بوده و هست. گندم، سیب زمینی، سبزیجات، حبوبات و باغ‌های سیب، گلابی، گردو و زردآلو از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان است که از شهرت خاصی برخوردار می‌باشد. به علل متفاوت توجه مناسبی به صنعت منطقه صورت نگرفته؛ حتی در ایجاد صنایع تبدیلی با عنایت به این كه شهرستان سراب در تولید بعضی از محصولات مانند سیب زمینی، شیر، حبوبات و غیره از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در بخش معدن نیز طرح نفلین‌سینیت که یک طرح بزرگ ملی است در حال اجرا بوده و بهره‌برداری از آن می‌تواند نقش بسزایی در رشد صنعتی و اقتصادی منطقه و کاهش نرخ بیکاری داشته باشد.

نقاط تاریخی و دیدنی

سنگ‌نوشته اورارتی (در نزدیكی روستای قیرخ‌قیزلار در شمال شرق سراب):

 سنگ افراشته‌های قیرخ‌قیزلار:تقریبا 200 متر پائین تر از سنگ نوشته نشتبان در طرفین رودخانه سنگ افراشته هایی است كه به قیرخ قیزلار یا چهلدختر معروف است اهالی اعتقاد بر این دارند كه این سنگ افراشته‌ها چهل انسان بوده اند كه بر اثر انحراف از حقیقت و راه خدا به غضب الهی دچار و مبدل به سنگ شده اند در حالی كه تعداد سنگها بیش از چهل است و تا 120 سنگ شمارش ده است. بعضی از سنگ افراشته ها همانگونه كه گذاشته اند سالم و صاف مانده ولی برخی شكسته یا كج شده و یا از بین رفته اند .

سنگ‌نوشته رازلیق: پیشانی کوه بلندی از سلسله کوههای شمال سراب کتیبه‌ای اورارتویی نقر گردیده و به کتیبه رازلیق مشهور است. این کتیبه به خط میخی اورارتویی است و در زیر آن سکویی ایجاد کرده‌اند و برای رسیدن به کتیبه باید از آن بالا رفت. ابعاد کتیبه ۸۰ در ۱۲۰ سانتیمتر است. در کنار کتیبه آثار قلعه‌ای مخروبه به چشم می‌خورد و در گذشته در این محل دژ دفاعی اورارتویی قرار داشته‌است. این کتیبه یادگار آرگیشتی یکم شاه اورارتویی است.

سنگ نوشته رازلیق

مسجد جامع سراب (مربوط به قرن نهم هجری):مسجد جامع سراب یادگار قرن نهم هجری قمری است . این مسجد بدون گلدسته و مناره است و از یك شبستان بزرگ و یك حیاط كوچك در سمت غربی و دو در ورودی تشكیل شده است . شبستان مسجد مجموعه ای است از 60 گنبد كه همه‌ آنها (‌به اسثنای ردیف چهارم از شرق ) مستقیماً بر روی طاق جناقی و ستونها نهاده شده اند . مسجد جامع سراب سه محراب دارد كه هر كدام از ویژگی خاصی برخوردار است . یكی از این محرابها بسیار نفیس و زیبا از كاشی لعابدار برجسته است و با وجود صدمات مختلف كه دیده است باز هم از زیبایی قابل توجهی برخوردار است .

مسجدجامع

تپه باستانی قلعه‌جوق (در 2.5 كیلومتری شمال سراب در كنار جاده رازلیق به سراب):این‌ تپه‌ در 15/2 كیلومتری‌ شمال‌ سراب‌ در كنار جادة‌ سراب‌ - رازلیق‌ و دهكده‌ ایكه‌ نام‌ قلعه‌ جوق‌ را دارد قرار گرفته‌ است‌. این‌ تپه‌باستانی‌ از قلعه‌ای‌ كه‌ بر روی‌ آن‌ بوده‌ و آثارش‌ باقیست‌ نام‌ گرفته‌ است‌ و آثار قلعه‌ به‌ صورت‌ خشت‌ و گل‌ دیده‌ می‌شود.

تپه قلعه جوق  دورنمایی ازتپه

چهارطاق ساسانی آغمیون:چهار طاقی آغمیون یکی از آثار ارزشمند دوره ساسانی در 12 کیلومتری شمال سراب نزدیک روستای آغمیون واقع شده است و این چهار طاقی ساسانی با نام مکانی که در ان قرار دارد مشهور است.این بنا یك آتشكده یا عبادتگاه ساسانی بوده است.

چهار طاق آغمیون

مقبره مغولی اسفستان (در 6 کیلومتری شرق سراب منسوب به دوره مغول):بنای‌ شكسته‌ و ویران‌ منسوب‌ به‌ دورة‌ مغول‌ در قریه‌ اسفتستان‌ 6 كیلومتری‌ شرق‌ سراب‌ واقع‌ شده‌، بنایی‌ است‌ آجری‌ و مركب‌ ازچندین‌ اطاق‌ و یك‌ راهرو. نصف‌ سردر آن‌ ریخته‌ وآنچه‌ باقیمانده‌ پایة‌ راست‌ سردر می‌باشد، عرض‌ پایه‌ 7/1 متر قطر دیوار یاعمق‌ درگاهی‌ 60/1 متر می‌باشد. از طاق‌نمای‌ درگاهی‌، به‌ طور پراكنده‌ باقیمانده‌ كه‌ تزئیناتی‌ به‌ صورت‌ مقرنس‌ كاری‌ از آجرلعاب‌داشته‌ است.

مقبره مغولی اسفستان

صنایع دستی وسوغاتی


ازمهم ترین صنایع دستی منطقه ی سراب را قالی، فرش، سفال و گلیم و… تشکیل می دهد.ودراین منطقه صنعت هایی مانند:حوله بافی ،رنگرزی نخ و آجرپزی و آردسازی رونق دارد.
ازمهم ترین سوغات سراب میتوان به توتون و سیب و گلابی و زرد آلو و گردو اشاره كرد.

 

اخبارشهرستان:

        

                                                   khabarfarsi.com/tag/سراب

 


برچسب‌ها: سابقه تاریخی سراب, وجه تسمیه سراب, موقعیت جغرافیایی سراب, صنایع دستی وسوغاتی سراب, نقاط تاریخی ودیدنی سراب

آخرین مطالب

 
» 16-شهرستان ملکان ( چهارشنبه 24 مهر1392 )
» 15-شهرستان مرند ( چهارشنبه 17 مهر1392 )
» 14-شهرستان مراغه ( پنجشنبه 11 مهر1392 )
» 13-شهرستان کلیبر(بهشت آذربایجان) ( سه شنبه 2 مهر1392 )
» 12-شهرستان عجب شیر ( یکشنبه 24 شهریور1392 )
» 11-شهرستان شبستر ( سه شنبه 19 شهریور1392 )
» 10-شهرستان سراب ( یکشنبه 17 شهریور1392 )
» 9-شهرستان خداآفرین ( پنجشنبه 14 شهریور1392 )
» 8-شهرستان چاراویماق ( دوشنبه 11 شهریور1392 )
» 7-شهرستان جلفا ( دوشنبه 4 شهریور1392 )
» 6-شهرتبریز ( پنجشنبه 31 مرداد1392 )
» 5-شهرستان بناب ( سه شنبه 29 مرداد1392 )

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات