روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

تاریخچه بناب

 

بر اساس نشانه‌ها و آثار شناخته شده در شهر بناب، قدمت تاریخ و تمدن این شهر به شش هزار سال پیش می‌رسد که به احتمال زیاد اولین قوم آریائی این محل را به جهت آب و هوای معتدل و بارندگیهای سالیانه و زمین‌های مسطح و هموار و قرار گرفتن اراضی در دامنه‌های سهند و سواحل دریاچه ارومیه برگزیده باشند. وضعیت جغرافیائی منطقه و آثار به دست آمده از کاوش‌های محلی نیز با توصیفات شهر تاریخی شیز انطباق دارد. آثار به دست آمده از حفاری‌های قره تپه گزاوشت و قیزلار قلعه سی (قلعه دختران) که یکی از نود و سه تپه باستانی می‌باشند و همچنین وجود سی و شش غار مربوط به یکدیگر (معماری صخره‌ای صور) که نشانگر زندگی‌های دسته جمعی در دوران ماقبل تاریخ است. همچنین کشف آثار قدیمی مانند ظروف سفالین، فلزی و نشانه‌های تمدن شهری تا عمق چند متری زمین، این سابقه طولانی را تائید می‌کند.حصار شهر بناب مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در بناب، کوی سعدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

http://www.tabriz.ir/?PageID=162

 

جمعیت

 

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1390، جمعیت شهرستان بناب در حدود 129795 نفر (3.5 درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان 79894 نفر برآورد شده است. جمعیت شهری این شهرستان 79894 نفر و جمعیت روستایی آن 49901 نفر و تعداد خانوار آن 37380 خانوار است.

 

موقعیت جغرافیایی

 

شهرستان بناب با وسعت 779 كیلومتر مربع (1.7 درصد مساحت استان) در 120 كیلومتری تبریز واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 1290 متر می باشد. این شهرستان از سمت شمال با شهرستان عجب‌شیر، از سمت شرق با شهرستان مراغه، از سمت غرب با دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان ملکان و استان آذربایجان غربی هم‌مرز است.

 

خصوصیات فرهنگی شهرستان بناب

 

زبان رایج محلی این شهرستان ترکی آذری بوده و مذهب اهالی این منطقه شیعه اثنی عشری می‌باشد. این شهرستان دارای دانشگاه آزاد اسلامی- پیام نور و دانشکده فنی و مهندسی می‌باشد. در شهرستان بناب دو حوزه علمیه نیز وجود دارد و از حوزه‌های معروف و فعال استان می‌باشد. این شهرستان نیز زادگاه فضلا و علما و شعرایی چون سلطان بنابی است که دویست سال پیش می‌زیسته‌اند.

 

 حوزه علمیه بناب

وضعیت اقتصادی

 

بناب از دیر باز یک موقعیت ممتاز جغرافیایی برخوردار بوده و راههای بزرگ تجارتی و کاروانی از آذربایجان به سمت غرب از آن عبور می‌کرده اسـت و امروزه نیز با قرار گرفتن در نقطه تلاقی محورهای اصلی آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، عتبات عالیات ودسترسی به راه‌های آهن و هوایی، ضمن این که موقعیت خـود را حفظ کرده بلکه بر موقعیتش نیز افزوده شده است وهمیشه به عنوان یک شهر مطرح در شمال غربی کشور مورد توجه قرار گرفته است. اقتصاد شهرستان بناب مثل اغلب نقاط كشور ایران بستگی به تولیدات كشاورزی و دامی دارد. در امر كشاورزی در بعضی موارد علاوه بر تامین نیازهای منطقه مقداری نیز از محصولات مختلف به سایر شهرهای استان آذربایجان و همچنین به نقاط مختلف كشور صادر می گردد، كیفیت شاغل و تركیب آنها نشانگر این است كه این منطقه در قالب اقتصادی به عنوان یك مركز كشاورزی محسوب می شود و درصد بیشتری از شاغلین را كارها و فعالیت های مربوط به كشاورزی تشكیل می دهد. در بعضی موارد حتی بخش صنعتی نیز متاثر از فعالیت های كشاورزی وابسته به آن است علاوه بر كشاورزی و صنعت در حالت كلی اموری مانند كارهای ساختمانی، خدمات و حمل و نقل و غیره نیز بخشی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود. بناب با تولید 42 درصد پیاز تولیدی استان به عنوان قطب تولید پیاز محسوب می شود. باغداری این شهرستان با محوریت پرورش انگور نسبت به سایر نقاط استان از وضعیت خوبی برخوردار است به طوری كه از لحاظ با غداری و تولید محصول انگور رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است، وجود این قابلیت زمینه گسترش و تولید صنایع تبدیلی كشاورزی را در این شهرستان فراهم آورده است. اولویت سرمایه گذاری در این شهرستان به ترتیب در بخش های كشاورزی، صنعت و خدمات است. در شهرستان بناب چندین واحد تولید فولاد در حال فعالیت می باشند.

آثار تاریخی

 

بناب دارای ۲۵ اثر تاریخی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ایران است که از این میان، ۸ اثر مورد حفاظت قرار گرفته‌است. از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهر می‌توان به مسجد مهرآباد، حمام مهرآباد و مسجد میدان (گزاوشت) اشاره کرد. برخی از آثار تاریخی بناب عبارتند از:

 • پل پنج‌چشمه:پل پنج چشمه بناب پلی است تاریخی به فاصله ۶۰۰ متر از ضلع شرقی جاده کمربندی شرق بناب بر روی رودخانه صافی که عرض آن در این قسمت به بیش از ۶۰ متر می‌رسد قرار گرفته است.این پل دارای پنج چشمه بطول ۵۰ متر و عرض ۸۰/۴ متر است. پایه‌ها سنگی و طاقها جناقی و با آجر چهارگوش بنا شده است. کف پل سنگ فرش و در طرفین دارای دست انداز آجری (جان پناه) به ارتفاع یک متر است. تعمیرات پل شامل مرمت پایه‌های سنگی - طاقهای آجری- بدنه‌های طرفین پل- صندوقه کردن و کف سازی روی پل که بعلت عبور کامیونهای سنگین آسیب دیده بود به اتمام رسیده است.

پل پنج چشمه

 

 • حصار تدافعی شهر
 • حمام تاریخی حاج فتح‌الله (حاجی بدلی) که توسط حاج فتح الله حاجی بدلی به عنوان اولین حمام عمومی بناب تاسیس شد.
 • حمام تاریخی مهرآباد (موزه مردم‌شناسی بناب، اولین موزه مردم شناسی استان آذربایجان شرقی)
 • خانهٔ تاریخی حاج‌علی بزاز
 • خانهٔ تاریخی خسروشاهی
 • خانهٔ تاریخی شیخ قاضی سیف‌العلما
 • خانهٔ تاریخی نیک‌پی
 • قلعهٔ دختر
 • گورستان تاریخی زوارق
 • مسجد اسماعیل‌بیگ

 

سرستون مسجداسماعیل بیگ

 

 • مسجد جامع گزاوشت: مسجد جامع گزاوشت ولو اینکه کتیبه تاریخدار آن تاحال شناسایی نشده است ولی تاریخ آن هم دوره مسجد مهر اباد یعنی به دوره صفویه بر می گردد. و این بدلیل سبک معماری و شباهات سرستونها و نقاشی سقف مسجد مهراباد حدس زده می شود در یک زمان ساخته شده است. از خصوصیات بارز این مسجد قرارگرفتن شبستان آن کروکی یک تپه باستانی و تاریخی است. شاید بانی این مسجد با تیزهوشی خاصی خواسته تپه تاریخی نیز از گزند زمان در امان بوده باشد و بدین منظور مسجد را در مسیر جاده قدیمی تبریز که از بازار چهار سوی حاجی احد و راسته بازار و یازار آهنگران و مسگران و بازار حاجی تقی تاپل پنج چشمه جاده حال منتهی می شد قرار گرفته است و در روبروی آن مسجد سرای قدیمی کهکشانی بوده که اخیراً بعد از انقلاب به مصلای اعظم تبدیل شده است. سقف مسجد بر روی 18 ستون چوبی که 6 تای آن در ایوان ضلع شمالی مسجد است قرار گرفته است.

 

مسجدجامع گزاوشت

 

 • مسجد جامع مهرآباد

مسجدجامع مهرآباد

 

 

مرکز تحقیقات اتمی بناب

 

شهرستان بناب دارای تنها مرکز تحقیقات هسته‌ای در شمال غرب کشور می‌باشد که لیزر یون آرگون ۱۰ برای نخستین بار در خاورمیانه در این مرکز تولید شد. خواندن خبر شماری از فعالیت‌های این مرکز:

 • ساخت و طراحی لیزر
 • تولید تایروترون
 • جوشکاری پیشرفته مواد فلزی به غیرفلز
 • ساخت سنسورهای حرارتی
 • ساخت تویپ اشعه x
 • بهینه‌سازی سیستم لایه‎نشانی نایلون

 

بناب از دیدگاه ورزشی

 

شهرستان بناب دارای پتانسیل‌های ورزشی بسیاری نیز می‌باشد. از جملهٔ این پتانسیل‌ها می‌توان به دارا بودن انواع زمین و پیست‌های ورزشی اشاره کرد، مانند سالن ورزشی سرپوشیدهٔ بزرگ و مجلل موجود در مجتمع ورشی بناب که نقشهٔ ساخت آن از روی نقشهٔ ورزشگاه تیم بارسلونا برداشته شده به منظور برگزاری مسابقات والیبال، فوتسال، بستکبال و... می‌باشد، یا مانند زمین برگزاری مسابقال والیبال ساحلی و یا مانند پیست برگزاری مسابقات موتور سواری و سوارکاری. از دیگر پتانسیل‌های ورزشی این شهرستان وجود داورهای ماهر است که هم اکنون نیز سه تن از داوران این شهرستان جزو داوران مسابقات فوتبال لیگ برتر کشور می‌باشند. این سه نفر عبارتند از آقایان:

 • شاهین حاج بابایی
 • رسول رهبر فام
 • رحیم شاهین
 • کسب مقام دوم بوکس در مسابقات بوکس کشور ترکیه توسط طلبه جوان مجتبی محمد زاده قشلاق و کسب مقام اول کشوری در استانهای خوزستان، شیراز، آذربایجان شرقی، کردستان و کسب مقام اول در مسابقات آمادگی جسمانی ما بین حوزه‌های علمیه کشور در سال۱۳۹۱ و دریافت جایزه و حکم قهرمانی از طرف سازمان ورزش و جوانان کشور در مجتمع الغدیر تهران و...همهٔ این پتانسیل‌ها باعث شده‌اند که مسابقاتی در سطح کشور نیز در این شهر برگزار شود. از جمله:
 • مسابقات والیبال ساحلی قهرمانی کشور
 • مسابقات فوتبال قهرمانی نوجوانان کشور
 • مسابقات پینگ پنگ کشوری

بناب شهر دوچرخه

 

این شهرستان به شهر دوچرخه ایران معروف می‌باشد و هر ساله همایش بزرگ دوچرخه سواری با حضور بیش از۳۰۰۰۰ دوچرخه سوار برگزار شده و در آخر به قید قرعه جوایزی نیز اهدا می‌گردد. بنیان‌گذار این همایش، رئیس تربیت بدنی وقت بناب در سال ۱۳۷۵، آقای حاج محمد میرزادوست، شهردار سابق بناب می‌باشد.

بناب شهردوچرخه

 

 

 حمل و نقل

 

بناب با دارا بودن موقعیت استراتژیک در راه مواصلاتی استانهای آذربایجان شرقی و غربی و کردستان، نقش مهمی را در حمل و نقل منطقه به عهده دارد.

 

کباب بناب

 

کباب بناب به عنوان مشهورترین کباب ایران شناخته می‌شود. شعبه‌هایی از کباب بناب در سرتاسر کشور و حتی در کشورهای خارجی مثل امارات (دبی) و بحرین دایر می‌باشد.

 

کباب بناب

 

پایگاه اطلاع رسانی شهرستان بناب:

www.bonabnews.com   


برچسب‌ها: تاریخچه بناب, جمعیت بناب, جغرافیابناب, ورزش بناب, بناب ازلحاظ اقتصادی وفرهنگی

آخرین مطالب

 
» 16-شهرستان ملکان ( چهارشنبه 24 مهر1392 )
» 15-شهرستان مرند ( چهارشنبه 17 مهر1392 )
» 14-شهرستان مراغه ( پنجشنبه 11 مهر1392 )
» 13-شهرستان کلیبر(بهشت آذربایجان) ( سه شنبه 2 مهر1392 )
» 12-شهرستان عجب شیر ( یکشنبه 24 شهریور1392 )
» 11-شهرستان شبستر ( سه شنبه 19 شهریور1392 )
» 10-شهرستان سراب ( یکشنبه 17 شهریور1392 )
» 9-شهرستان خداآفرین ( پنجشنبه 14 شهریور1392 )
» 8-شهرستان چاراویماق ( دوشنبه 11 شهریور1392 )
» 7-شهرستان جلفا ( دوشنبه 4 شهریور1392 )
» 6-شهرتبریز ( پنجشنبه 31 مرداد1392 )
» 5-شهرستان بناب ( سه شنبه 29 مرداد1392 )

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات