تبلیغات
روستای تمتراب - جاذبه های گردشگری هشترود
روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

جاذبه های گردشگری هشترود(آذربایجانشرقی)

عید همگی مبارک انشاالله که سال نو خوش و شادابی را داشته باشید .اگر گذرتون به استان اذربایجانشرقی افتاد از شما عزیزان دعوت میکنم از شهر تاریخی و فرهنگی هشترود هم دیدن کنید من مطمئن هستم از سفرتون لذت کافی خواهید برد .من در اینجا به طور خلاصه به چند نکته از نقاط دیدنی هشترود اشاره میکنم


نگاهی گذرا به شهرستان هشترود

شهرستان هشترود با وسعت 1990 كیلومتر مربع در جنوب استان آذربایجان شرقی واقع است. این شهرستان از شمال به شهرستان بستان آباد، از شرق به شهرستان میانه، از جنوب به شهرستان چاراویماق و از غرب به شهرستان مراغه محدود است.

جغرافیای طبیعی شهرستان هشترود

آب و هوا: اقلیم نیمه خشك سرد و اقلیم ارتفاعات فوقانی در تقسیم بندی آمبرژه اقالیم حاكم بر منطقه به شمار می رود كه ضریب رطوبت ( Q1) در آن 25 الی 180 معدل حداكثر درجه حرارت گرم ترین ماه سال (M) 26 الی 32 و معدل حداقل درجه حرارت سردترین ماه سال (M) 26 الی 32 و معدل حداقل درجه حرارت سردترین ماه سال (m) 10 تا 18 درجه سانتی‌گراد می باشد. مقدار بارندگی سالانه 350 الی 550 میلیمتر و متوسط دمای سالانه 6 الی 11 درجه سانتی گراد و تعداد روزهای یخبندان 96 الی 180 روز در سال است.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان هشترود

 قلعه ضحاك (فاناسپا): قلعه ضحاك و آثار باستانی و تاریخی موجود در آن یكی از مهمترین و مشهورترین  مراكز تاریخی و تمدنی كشور ماست كه دیر گاهی است روزگاران آبادانی خود را پشت سر گذاشته و در این ایام پیری و دیرینه سالی سكوت و خلوت كوهستانی سرسبز منطقه را پشت سر گذاشته و به حیات آرام و خسته خود ادامه میدهد تا آیینه عبرتی باشد در مقابل دید كنجكاو و پرسشگر بازدیدكنندگان كه رنج و مرارت راههای دور و پر پیچ و خم منتهی به آن را بجان می خرند تا آثا ر گرد و غبار زمان بر چهره نشسته با مجموعه طبیعت سرشا رپیرامون آن دیداری داشته باشند و ساعتی را در كنار چشم انداز طبیعی و همیشه خروشان قرانقو چای آرام گیرند و با دیدن آنچه از عظمت فرو ریخته و ویرانه های پر مرز و راز قلعه ضحاك بر جای مانده در 14 كیلو متری جنوب شرقی هشترود آشنا گردند.

چشمه پیرسقا: در دامنه كوهی موسوم به پیر سقا واقع در 40 كیلومتری بخش قره آغاج در دهستان چا راویماق جنوب غربی شهرستان هشترود در موقعیت طول و عرض جغرافیای 46 درجه و 57 دقیقه , 36 درجه و 52 دقیقه و در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا های آزاد چشمه ای شگفت انگیز وجود دارد كه هر شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه با قدرت شش لیتر در ثانیه جاری و پس از یك ساعت به كلی قطع میشودو از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد. تاكنون نظریه قابل قبول و قاطعی در باره این چشمه اسرار آمیز ابراز نگردیده است.مهندسین جهاد كشاورزی قره آغاج بر این عقیده اند كه شاید گازهایی در داخل كوه موجود باشد و موقعی كه آب به حد كافی در گودال داخل كوه جمع شده به وسیله گازهای مزبور به بیرون رانده میشود كه این عقیده بر مبنای علمی محكمی استوار نیست و نمی تواند حس كنجكاوی بینندگان را ا رضا كند . آب این چشمه گوارا و قابل شرب است و مناظر اطراف چشمه دلچسب و بسیار دیدنی است. اهالی دهكده و ساكنین روستاهای مجاور این چشمه را مقدس می شمارند و اذعان دارند كه آب این چشمه به روی مردم ناپاك و ستمگر باز نمی شود و داستانهایی را در جهت توجیه عقیده خودشان بیان می كنند .

بقعه شیخ بایزید بسطامی: در 10 كیلو متری غرب شهرستان هشترود در روستائی بنام عزیز كندی بقعه ای هشت ضلعی در پایین جاده ( اتوبان در حال احداث زنجان تبریز ) ساختمان قدیمی نمایان است كه اهالی محل به آن مقبره شیخ با یزید بسطامی می گویند . ( معماری این بقعه شبیه به گنبد سرخ مراغه و گنبد علویان در همدان می باشد) این روستا دارای 85 خانوار و حدود 450 نفر جمعیت است و از حیث اقتصاد معیشتی ساختار روستا كشاورزی توام با دامداری سنتی و از نظر آب و هوا همانند بقیه نقاط شهرستان معتدل كوهستانی بوده و تنها رودخانه دائمی  جنوب آن كلقان چای جریان دارد . این ساختمان در ضلع غربی روستا و متصل به آن روستا واقع گردیده , دارای پلان 8 ضلعی با قطر داخلی 5/4 متر و قطر خارجی 5/6 متری بوده و طول هر ضلع آن را خا رج     247   سانتیمتر و دارای گنبد و تزئینات داخلی از گچ كاری و در خا رج بنا با نمای آجری كه بنظر می رسد در دوره های بعدی بازسازی شده است و به لحاظ عدم اتصال آجر های نما به بدنه اصلی در اثر مرور زمان از بدنه جدا گردیده ٍو قسمتهای عمده آن فروریخته است. بنیان برج بر روی شش ردیف سنگ تراش منظم به ابعاد 26×32 سانتیمتر استوار گشته كه برروی هم دو متر از اره  سنگی را تشكیل می دهد.

37315479

مسجد جامع هشترود: این مسجد در كنا ر خیا بان شهید بهشتی شمالی نزدیك فلكه شهر قرار دارد و در حال حاضر محل برگزاری نماز جمعه و مراسمات مذهبی و سیاسی است. نمای قدیمی و اولیه جنوبی آن از بین رفته و در قسمت جنوبی و پایین ایوان چشمه ای جوشان است . این مسجد دارای 11 شبستان , شش ستون سنگی حجا ری شده به ارتفاع 5/2 متر با سر ستونهای حجا ری شده به صورت مقرنس است و با آجر قرمز رنگ ب صورت طاق گنبد ی شكل احداث گردیده است .مدخل اصلی آن از ضلع جنوبی برای ورود مردان است و این مسجد با حدود 600 متر مربع مساحت به شكل مستطیل ساخته شده و گتیبه ای در بالای منبر وجود دارد كه نشان از تاریخ و سازنده مسجد دارد.

 

زیارتگاه با صفای پیریا ترتران اجاقی:

که در500 متری و در شمال غربی  روستا واقع شده است ، یکی از زیارتگاهای مقدس که طبق گزارش اهالی تاکنون از خود معجزات زیادی را نشان داده است و همواره مورد احترام  اهالی و روستاهای همجوار است. مردم نذر و نیاز خود را به این پیر مقدس می آورند .این مکان با آنکه در یک بلندی قرار گرفته و هیچ آبی در اطراف خود ندارد ولی دارای چندین درخت تنومند و گلهای رز زرد که دور تا دور زیاراتگاه را فرا گرفته اند است. این مکان شریف همواره در تمام فصول سال درختان سبزی دارد.لذا این ویژیگی یکی از معجزات بسیار بارز آن می باشد. حتی اهالی از گلهای درختان رز آن مربا تهیه می کنند.

برکه بیزوجیق

 

تالاب یانیق

تالاب”یانیق” ازدیگرتالاب های زیبای هشترود است كه در35كیلومتری جنوب غربی این شهرستان و در كنار جاده آسفالته هشترود - مراغه، واقع شده است.

این تالاب از ۲ بخش مجزا به فاصله ۱‎/۵ كیلومتر از همدیگر، تشكیل شده است. یكى از ۲ تالاب یانیق كه به عنوان استخر طبیعى آبیارى مورد استفاده كشاورزان قرار مى گیرد، وسعتى در حدود یك هكتار و تالاب دیگر كه در گوى تپه ماهور قرار گرفته و به صورت نوار باریك، امتداد یافته، ۴ هكتار وسعت دارد. ارتفاع تالاب هاى یانیق ازسطح دریا یك هزار و ۶۰۰ متربوده و هردو آنها در بخش مركزى خود بیش از ۲ متر عمق دارند. سواحل و حوزه آبریز تالاب یانیق را زمین هاى زراعى و چمنزار، تشكیل داده و در تركیب پوشش گیاهى سواحل غیرازتعدادى درخت بید، درخت یا درختچه دیگرى وجود ندارد. حاشیه تالاب یك هكتارى، دایره اى شكل و كاملا پوشیده از نى است به طورى كه آب داخل محدوده، تالاب را به صورت حلقه اى در برگرفته است. وجود این نیزار انبوه مخفى گاه مناسبى را براى پرندگان آبزى بویژه در زمان احساس خطر به وجود آورده است.

پوشش گیاهى حوزه آبریز و سواحل تالاب هاى یانیق از ۲ بخش مرتعى و زراعى تشكیل شده كه گیاهان مرتعى متشكل ازانواع استپى و نیمه استپى بوده و بخشى از پوشش گیاهى مرتعى را گیاهان مهاجم یا علف هاى هرز تشكیل داده كه در اثر تغییر كاربرى و چراى مفرط دام در منطقه، شكل گرفته است. گیاهان حاشیه تالاب هاى یانیق را انواع جگن، گراس ها و آلاله تشكیل مى دهد كه داراى رویش فصلى بوده و بر حسب تغییرات حجم آب تالاب در سواحل، ظاهر و در میان گل و لاى، مدفون مى شوند. تالاب یانیق هم مانند دیگر تالاب هاى هشترود با فرا رسیدن فصل سرما در یخبندان زمستانه فرو مى رود. دوران یخبندان یانیق مانند تالاب هاى دیگر بین چهار تا پنج ماه طول كشیده و پس از ذوب شدن یخ ها، پرندگان مهاجر آبزى و كنار آبزى در هر ۲ تالاب، حضور مى یابند. متأسفانه تالاب یانیق به رغم شناخته شدن به عنوان یكى از چهار زیستگاه زادآورى اردك سرسفید در كشور از نظر قانون مندى مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در زمره مناطق آزاد بوده و در فصول مجاز، مورد استفاده شكارچیان قرار مى گیرد.

 


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت