روستای تمتراب
دشت های سرسبز از گندمذارهای زیبا
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
درباره وبلاگ


لطفا نظرات و سفارشات خود را یا در قسمت نظر دهید اعلام نمائید و یا اینکه به پست الکترونیکی Hgohari1344@gmail.comارسال نمایند.با سپاس فراوان حسن گوهری

مدیر وبلاگ :حسن گوهری
نویسندگان

چوخ اللشدون سنه اصلان دئسینلر
ایگیت اوغلان سنه تللان دئسینلر
عزیزیم جهد ائله بولاردان آرتیق
سنه اینسان فقط اینسان دئسینلر

روستای زیبا و حاصلخیز تمتراب:(گویش محلی طمطراق ، تارتران و یا ترتران) در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان هشترود  واقع شده است .این روستا از شمال به روستاهای عرقطو و دربند از جنوب به روستاهای بزوجیق و گنج آباد سفلا و علیا از غرب به روستای ایده لو و صوفی حسن و از شرق مجددا" به روستاهای دربند  و بزوجیق منتهی شده است .این روستای از 6 بخش (آغچا) و از 96 پانزا تشکیل شده است.

رسم و رسوم اهالی:اهالی محترم تمتراب چه در شهر و روستا به رسم رسوماتی که از نیاکان خود به ارث برده اند همواره وفادار و رعایت می کنند و زندگی شهرنشینی و زرق و برقهای آن کمترین اثر سوی نتوانسته بر آنها بگذارد..پیوسته در جشنها ی عروسی فرزندان و مراسمات متوفی خود حضور شایانی دارند و واقعا " آبرو داری می کنند.اتحاد تمترابیها از این لحاظ مثل زدنی و واقعا" غرور انگیز است .زمانیکه اتفاقی می افتد مثلا کسی به رحمت خدا می رود سریعا" در مراسم دفن و کفن و بقیه مراسم متوفی آماده می شوند و صاحبان عزا با طیب خاطر به عزاداری خود می پردازد و معزا را در تمامی مراسمات سوم -هتم وچهل تنها نمی گذارند.در روز سوم متوفی، احسان می دهند و اهالی از اقصا نقاط کشور جهت عرض تسلیت و همدردی با خانواده بازماندگان و بمنظور شرکت در این مراسم حضور بهم می رسانند.میهمان نوازی اهالی تمتراب ستودنی است زمانیکه فرد مسنی و یا غریبه ای چه جوان و یا پیر وارد مجلس می شود ، سریعا او را به راس مجلس و در جایگاه شایسته ای می نشانند.عده زیادی از اهالی بنام ایاق آدمی ، تا آخر مجلس سرپا می مانند و تقاضای میهمانان را با کمتری تعلل برطرف می کنند . این افراد تا میهمانان طعام خود را میل نکرده اند از خوردن طعام خود خودداری می کنند.جا دارد در اینجا از زحمت کشان این مجلس آقایان حاج جعفر رمضانی - خداوردی پنداری - تاری وردی سلطانی وجمشید سلمانی که همواره در تمامی مجالس خدمتگذاری می کنند ، تشکر کنیم . همچنین از مداحان اهل بیت آقایان حاج قلی قلی پور، حاج ایرج رمضانی ، کربلای ذلفقار یوسفی که بدون چشمداشت و بی ریا مراسمات عزاداری محرم حسینه باب الحوایج  تمتراب را اداره می کنند تشکر نمائیم.همچنین از هئیت امنای محترم حسینه باب الحوایج تمتراب آقایان حاج امید حبیب پور ، حاج علی قاسمی ، حاج کریم کریمی و حق وردی سلطانی که واقعا" در اداره حسینه و مراسمات زحمت می کشند و عامل وحدت بین اهالی هستند تشکر فراوان نمائیم.


آشق

آشق یا قاب که در گذشته ابزار قمار بود.نه تنها در بین بچه ها ی کم سن وسال با ارزش بود .وتعداد آن سبب مباهات میشد.بلکه جوانها نیز آن را به رشته میکشیدند.و بر سینه دیوار می آویختند.گاه هم این تکه استخوان بی ارزش وسیله نزاع بین بچه ها میشد.اینگونه که یک نفر آنرا بین بچه ها به زمین می انداخت ویا بدور دست پرت میکرد.میگفت ازآن کسی است که آن را بزور تصاحب کند.عمدتاٌ این کار بچه ها ارا به جان هم می انداخت. وبین آنها کار به مشاجره میکشید.(به این روش میگفتند. قولاق بورماسی)حال در دنیای سیاست از چنین منوال وروش کارآمده.دولتهای مستبد.بهره میبرند.بخاطر همین خیلی از مرزبندیهااختلاف بر انگیز تحت نفوذ کشورهای قدرتمند .ناینحل.باقی مانده.

گرچان داشی اوشاقلارن چوماسی

آشق   آتوب  اوینا ماسی  داواسی

آشق اوسته قولاقلارن  بورماسی

ایندید   وار   باشمداد   ها واسی

 

دنیادا    بیر   آشق دی    آتبلاار

هامی  خلقی بیر   بیرنه   قاتبلار

گورد  گلر آخر  اویون  پوزولار

هم  اوتوزان اوتوزمیان  سویولار

 با زی گروهی« ارادان قیر» یکی از بازیهای مرسوم در روستای تمتراب

بازی گروهی .تحت عنوان (آرادان قیر) که تعداد نفرات دو گروه مثل فوتبال به بیست ودو نفریا با توجه به  شرایط تعداد نفرات متغیر بود.بدین صورت .گودالی با امق کم بنام .مرکز.یا مره.در مکان هموار .ایجاد میکردند.ونفرات طبق روال به دو دسته تقسیم میشد.وبا  مشخص شدن.اینکه  کدام گروه از مره که نماد اریکه حکومتی بود.می باید دفاع کند.دسته دوم تحت عنوان مهاجم.معمولا به یک جهت که سینه کوه بود پراکنده میشدند.در اثنای بازی یکنفر از مهاجمین.اگر موفق میشد بدون اینکه با مدافان طرف مقابل تماس پیدا کند.خود را به مره رسانده. وبه آن دست بزند.برای مهاجمین پیروزی  قلمداد میشد. وگروه  بازنده .می باید مره را تحویل مهاجمین میکرد.در مقابل .اگر دست یکی از مدافان به یکی از مهاجمین تماس پیدا میکرد.آن بازی کن به عنوان مهره سوخته از بازی کنار میرفت.از سوی دیگر اگر مهاجمی موفق میشد.از میان مدافان بدون اینکه با آنان تماس پیدا کند.چند نفری را از بقیه جدا کند به اصطلاح آنان را دور بزند.آن مدافان بازنده  قلمداد شده. و از بازی کنار میرفتند.استقرار درست وچالاکی در این بازی حائز اهمیت است.وهمان طور که از بازی میتوان برداشت کرد.حفظ موقیت وتقویت روح ایثار ودفاع از حریم  اهداف.این بازی می باشد..تاریخ وخواستگاهی برای آن مشخص نیست.

شعر و نوشته :از حاج ایرج رمضانی

لطفا" به ادامه مطلب بروید

  ادامه مطلب

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیتعبیر خواب آنلاین
در این وبلاگ
در كل اینترنت

تنظیم فونت


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات